WADEMEKUM KAJAKARZA

ZAGADNIENIA TECHNICZNE DOTYCZĄCE SPŁYWU KAJAKOWEGO

W porównaniu do tratwy –  kajaki i canoe są bardzo szybkie i zwrotne. Dzienny dystans najczęściej pokonywany przez załogi tych sprzętów wacha się od 10 do 25 km.  Na spływ kajakowy zabieramy wszystko to co niezbędne bo to nie tratwy i powierzchnia ładunkowa jest ograniczona, trochę więcej można zabrać do canoe.  Dla kogo spływ kajakowy, a no chyba prawie dla każdego kto lubi wypoczywać aktywnie. Sezon spływowy dla kajaków rozpoczyna się od początku Maja i trwa do końca Września. Trasy spływów kajakowych po Biebrzy od miejscowości Lipsk do Wizny. Trasy na Kanale Augustowskim i Nettcie od miejscowości Białobrzegi do połączenia z Biebrzą.   Przykładowe trasy spływu znajdziecie powyżej.

ZASADY – WADEMEKUM KAJAKARZA

Wypożyczając sprzęt jesteś odpowiedzialny za to, co dzieje się podczas spływu, odpowiadasz  za sprzęt i za uczestników, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – przypomnimy te najważniejsze:

  1. PLANUJ – dowiedz się jak najwięcej o trasie, którą chcesz przepłynąć i zaplanuj wszystkie etapy spływu, długość trasy, noclegi, weź pod uwagę czy w razie załamania pogody lub innych nieprzewidzianych przygód masz do dyspozycji inny bliższy biwak lub czy możesz skorzystać z usług wypożyczalni  aby np. przewieść sprzęt. Pamiętaj, że największym niebezpieczeństwem  są spiętrzenia wody: powinieneś wiedzieć, czy i gdzie znajdują się sztuczne progi, tamy, młyny – zachowaj tam szczególną ostrożność. Spiętrzenia poziome – odwoje – stanowią śmiertelną pułapkę dla osoby niedoświadczonej, która się w nim znajdzie. Nie przepływaj tych miejsc. Zwróć szczególną uwagę również na wszelkiego rodzaju przeszkody podwodne a w szczególności zatopione drzewa, kamienie, czy innego rodzaju przeszkody których nie widać na pierwszy rzut oka.
  2. INFORMUJ –  poinformuj uczestników spływu co należy zabrać na spływ, zapoznaj ich z harmonogramem spływu, opisz poszczególne etapy spływu, zapoznaj z zasadami bezpieczeństwa i regulaminem spływu i wypożyczalni – pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za sprzęt i ludzi biorący udział w spływie.
  3. MIERZ SIŁY NA ZAMIARY – przy planowaniu trasy uwzględnij poziom zaawansowania wszystkich uczestników, dopasuj tempo płynięcia do najsłabszego uczestnika.
  4. BAGAŻ – rozłóż go równomiernie w kajaku, zabezpiecz, najlepiej w hermetyczne worki (spytaj nas o takie worki) – walizka nie jest dobrym rozwiązaniem 🙂 – lepiej zabrać kilka mniejszych pakunków niż jeden duży; dodatkowo można przymocować bagaż do kajaka, nie odpłynie podczas wywrotki.
  5. PRZEBRANIE – nie zapomnij nawet na jednodniowym spływie o przebraniu spakowany w worek hermetyczny. Może się przydać po kabinie lub załamaniu pogody.
  6. PŁYŃ W SZYKU – czyli spływ otwiera osoba doświadczona i znająca trasę – SZLAKOWY, za nią kolejna „doświadczona osada” – przeważnie KOMANDOR spływu, potem płyną osoby najmniej doświadczone (do nich dostosowane jest tempo), jeżeli to możliwe to przedziel niedoświadczonych kajakarzy jeszcze jedną osadą doświadczonych, na końcu powinna płynąć osoba doświadczona – ZAMKOWY – wyposażona w apteczkę. Nie można dopuścić do sytuacji gdy za zamkowym i przed szlakowym płynie jakiś kajak (oczywiście z waszej grupy). Osady dobieraj przydzielając osobom doświadczonym mniej doświadczonych.
  7. NIE WOLNO wstawać, lub siadać na burtach kajaka, kołysać się na boki lub odpychać wiosłami inne kajaki. Grozi to wywrotką, zniszczeniem sprzętu, w najgorszym wypadku utonięciem!
  8. POWÓDŹ – Pływanie przy stanach powodziowych jest niebezpieczne. 
  9. OTWARTE AKWENY – (duże jeziora, rozlewiska, itp.) stwarzają zagrożenie przy złych warunkach pogodowych, staraj się wtedy płynąć blisko brzegu.
  10. KAMIZELKA ASEKURACYJNA – nie służy do siedzenia, przestrzegaj i pilnuj uczestników aby mieli ją założoną; za nie założoną kamizelkę można dostać mandat, a w razie wypadku pierwsze słowa prokuratora będą: – gdzie była kamizelka?, za siedzenie na kamizelce można posiedzieć. Pamiętaj również, że pomimo umiejętności pływania w razie wywrotki, która zawsze jest szokiem dla organizmu, towarzyszyć ci będą  dodatkowe ograniczenia: buty i ubranie ograniczają Twoje ruchy, a po nasiąknięciu działają jak „kamień u szyi”, szybki nurt rzeki nawet na płytkiej wodzie utrudnia złapanie równowagi, fala na jeziorze lub morzu nie pozwala nam myśleć o niczym innym jak o złapaniu powietrza, a co dopiero o utrzymaniu się na powierzchni nie mówiąc już o ratowaniu innych, różnica temperatur jest zawsze szokiem dla organizmu, łatwo wtedy o skurcz mięśni. Kamizelka może nam uratować życie. Dostarczenie kamizelek jest obowiązkiem wypożyczalni kajaków.
  11. KABINA – czyli wywrotka, zdarza się najlepszym, Zawsze licz się z możliwością wywrotki kajaka kiedy tak się stanie NIE odwracamy wywróconego kajaka! Jest to podstawowa zasada. W momencie wywrotki w kajaku znajduje się dużo powietrza, które jest wpychane przez wodę do wnętrza kajaka i które stanowi znakomitą poduszkę wypornościową, dzięki której kajak unosi się na wodzie. Po wywrotce należy złapać kajak za dziób lub rufę tak żeby nie wypuścić powietrza i starać się dopłynąć do brzegu holując kajak. Dopiero tam odwracamy kajak i wylewamy wodę. Zasada ta ma jeszcze jeden duży plus – w momencie gdy kajak jest do góry dnem powietrze wciska wasze rzeczy pod burty kajaka – jeśli obrócicie kajak na wodzie wasze rzeczy dużo łatwiej popłyną w siną dal…   80% wywrotek jest w Czesie złego wsiadania i wysiadania z kajaka – canoe. Kajaki – canoe nie pływają po lądzie, spuść sprzęt na wodę zanim do niego wsiądziesz.
  12. DZIECI – pamiętaj, że w razie wypadku jedna osoba dorosła będzie w stanie ratować tylko jedno dziecko.
  13. SAMOTNIE – możesz obejrzeć film ale nigdy nie pływaj, zawsze powinien być koło Ciebie ktoś, kto pomoże Ci w razie wypadku.
  14. W NOCY – nigdy nie pływaj, udzielenie pomocy w ciemności jest bardzo trudne.
  15. ALKOHOL – nie rozgrzewa, a powoduje utratę ciepła i spowalnia reakcję, dlatego nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub środków odurzających i nie pij podczas spływu.
  16. USTĘPUJ – kajak jest najmniejszą jednostką pływającą, bardziej zwrotną dlatego ustępuj większym jednostkom pływającym. Zachowuj zawsze duży odstęp od statków, barek, promów.
  17. PIERWSZA POMOC – miej na spływie apteczkę i naucz się udzielać pierwszej pomocy.
  18. UCZ SIĘ – staraj się rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Im więcej wiesz, tym większe jest Twoje i innych bezpieczeństwo. Pomagaj innym, mniej doświadczonym kajakarzom, dziel się wiedzą.